Produkty
Kategorie bloga
Wersje językowe
Jak smog wpływa na skórę?
Jak smog wpływa na skórę?

 

Coraz więcej słyszymy o walce ze smogiem. Szczególnie na obszarach metropolitalnych, które są najbardziej atakowane. Zanieczyszczenia środowiska mogą mieć wiele negatywnych skutków - od alergii zaczynając, a na uszkodzeniach skóry kończąc. Ale jak tak naprawdę smog wpływa na skórę?

 

 

Zanieczyszczenia – niewidoczny wróg Twojej skóry

Ludzka skóra jest zewnętrzną barierą, która chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi. A to niestety sprawia, że jako pierwsza ma kontakt z takimi zanieczyszczeniami powietrza, jak:

 • promieniowanie UV,
 • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA),
 • lotne związki organiczne (LZO),
 • tlenki,
 • cząstki stałe,
 • ozon (O3),
 • dym papierosowy.

Jednorazowy, krótki kontakt z ze smogiem i zanieczyszczeniami nie spowoduje większych negatywnych skutków. Inaczej jest jednak w przypadku przedłużonego działania chemikaliów zawieszonych w powietrzu. Smog może bowiem wywoływać stres oksydacyjny, który osłabia naturalną ochronę skóry, czyli płaszcz hydrolipidowy.

Jak smog wpływa na skórę?

Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczenia powietrza należy definiować jako zanieczyszczenia środowiska dowolnym środkiem chemicznym, fizycznym lub biologicznym, który zmienia naturalne cechy atmosfery.

Smog, jak już pisaliśmy, osłabia naturalną ochronę skóry i jest wchłaniany do tkanek przez skórę, mieszki włosowe, a nawet gruczoły łojowe. Dzieje się tak dlatego, że nasza naturalna bariera ochronna ma określony potencjał obronny. Zbyt duży “napór” zanieczyszczeń może prowadzić do poważnych problemów skórnych wywołanych zwiększeniem stresu oksydacyjnego. Z kolei zaburzenie normalnego rytmu funkcjonowania skóry prowadzi najczęściej do:

 • zewnętrznego starzenia się skóry,
 • stanów zapalnych i alergicznych,
 • kontaktowego i atopowego zapalenia skóry,
 • łuszczycy,
 • trądziku
 • a nawet nowotworu skóry.

Zewnętrzny płaszcz hydrolipidowy ulega uszkodzeniom zwłaszcza w sytuacjach, gdy przez większość dnia oprócz smogu jesteśmy narażeni na ciepłe i suche powietrze. A zimą o to naprawdę łatwo - wystarczy, że wejdziemy do pomieszczenia, które jest ogrzewane.

Efekty uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej

Zanieczyszczenia środowiska działają przede wszystkim przesuszająco. Skóra staje się szorstka, sucha i uszkodzona. W takiej sytuacji bardzo łatwo o powstawanie wolnych rodników, które wyrządzają kolejne szkody, przyspieszając procesy starzenia się skóry. Następuje degradacja kolagenu, czego skutkiem są: wiotczenie skóry, drobne zmarszczki, bruzdy, przebarwienia i brak jednorodnej pigmentacji.

Na skutek kontaktu z zanieczyszczeniami zwiększa się również produkcja sebum, a odpowiedzialne za koloryt skóry melanocyty ulegają uszkodzeniu. Do degradacji włokien kolagenu i elastyny doprowadza też zwykły dym papierosowy, który hamuje mechanizmy przeciwutleniające.

Efekty działania zanieczyszczeń nie muszą być widoczne od razu. Jednak w dłuższej perspektywie powodują poważne uszkodzenia i problemy skórne, takie jak: AZS, przedwczesne starzenie, plamy pigmentacyjne, wykwity trądzikowe oraz zwiększona szansa na występowanie łuszczycy.

Chcesz temu zapobiec? Pamiętaj o codziennej rutynie pielęgnacyjnej!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl