Produkty
Kategorie bloga
Wersje językowe
Smog a samopoczucie Twojej skóry
Smog a samopoczucie Twojej skóry

Skóra jest największym organem człowieka i jednocześnie barierą, która chroni nas przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Niestety, w dobie coraz powszechniejszych zanieczyszczeń, lotnych związków organicznych (LZO) czy pyłów zwieszonych (PM), staje się ona głównym celem ich usilnych “ataków”.

Zanieczyszczenia powietrza... czyli poznaj wroga

Czym zastanawiasz się czasami, czym jest skóra? Skóra to bezpośredni “łącznik” ze światem zewnętrznym i największy organ, którego waga oscyluje w okolicach nawet 16 proc. ogólnej masy ciała. Jej głównym zadaniem jest ochrona narządów wewnętrznych oraz regulacja temperatury. Ale oprócz tego ma też funkcję wizerunkową, bo przecież nie bez powodu mówi się, że skóra jest wizytówką człowieka. I właśnie dlatego powinnyśmy o nią dbać w wyjątkowy sposób. Jak jednak to robić, kiedy różne zanieczyszczenia powietrza znacząco wpływają na jej kondycję? Skóra narażona jest przede wszystkim na:

 • promieniowanie ultrafioletowe (UV),
 • zanieczyszczenia,
 • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA lub PAH – z ang. polycyclic aromatic hydrocarbons),
 • lotne związki organiczne (LZO),
 • cząstki stałe pyłów zawieszonych (PM),
 • ozon (O3),
 • dym papierosowy.

Wszystkie wspomniane wyżej cząsteczki są składowymi smogu, który zakłóca funkcję ochronną bariery skórnej oraz prowadzi do problemów z cerą. Zanieczyszczenia powodują uszkodzenia oksydacyjne i są coraz częstszą przyczyną:

 • starzenia się skóry,
 • dokuczliwych stanów zapalnych,
 • alergii i związanych z nimi wyprysków, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry (AZS).

Przed nim nie uciekniesz – smog jest wszędzie

To nieprawda, że zanieczyszczenia powietrza towarzyszą nam wyłącznie zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Istnieje również takie zjawisko, jak letni smog fotochemiczny. Co oznacza to tajemnicze pojęcie? To przede wszystkim połączenie lotnych związków organicznych (LZO) ze światłem słonecznym i NOx (mieszaniną tlenku azotu NO z dwutlenkiem azotu NO2). Przeprowadzone badania wskazują, że LZO mogą sprzyjać m.in. rozwojowi reakcji zapalnej, alergicznej, AZS czy erupcji wyprysków i różnego rodzaju niedoskonałości. Natomiast sam dwutlenek azotu ma ogromny wpływ na wytwarzania szkodliwych wolnych rodników.

Kolejnym mitem, który należałoby obalić, jest stwierdzenie, że smog to jedynie zanieczyszczenia związane ze spalinami samochodowymi oraz dymem wydobywającym się z tzw. kopciuchów. Przykłady?

 • Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) to najbardziej rozpowszechnione zanieczyszczenia organiczne, których głównym źródłem jest spalanie drewna resztkowego, spaliny samochodowe oraz... dym papierosowy.
 • Lotne związki organiczne (LZO) znajdują się w rozpuszczalnikach, farbach, lakierach, acetonie, dymie papierosowym i cząsteczkach emitowanych przez zakłady przemysłowe.
 • PM, czyli zanieczyszczenia powietrza złożone z mieszaniny różnorodnych cząstek zawieszonych, powstają w wyniku działalności fabryk i elektrowni, spalania śmieci, przeprowadzania prac remontowych i budowlanych, a także przez pożary, samochody i naturalny pył wiatrowy.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ozon (O3), który może być produktem ubocznym niektórych działań człowieka. Wpływa on na zintensyfikowanie działania innych zanieczyszczeń oraz może się przyczyniać do uwidocznienia stresu oksydacyjnego na skórze.

Nie panikuj – chroń i pielęgnuj

Wiesz już, że zagrożenie jest tak naprawdę wszędzie. Możesz to zobaczyć chociażby na firankach, które już po krótkim czasie mają nieestetyczne, czarne ślady. Albo po zapachu swoich ubrań, przypominającym pogorzelisko. Ale czy można ochronić swoją skórę przed alergiami, stanami zapalnymi, przebarwieniami czy innymi problemami?

TAK – trzeba jednak wprowadzić do swojego życia kilka zmian!

 1. Porzuć samochód i przesiądź się na rower lub korzystaj z komunikacji miejskiej.
 2. Otaczaj się roślinami.
 3. Kontroluj jakość powietrza dzięki specjalnym aplikacjom.
 4. W dni, w które jakość powietrza nie jest dobra, noś maskę z filtrem węglowym i unikaj aktywności na dworze.
 5. Stosuj naturalne kosmetyki antysmogowe, które ochronią Twoją skórę, zapewnią jej głębokie nawilżenie i składniki antyoksydacyjne, ograniczające powstawanie wolnych rodników.
 6. Zainwestuj w nawilżacz i oczyszczacz powietrza.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl