
Łagodzenie podrażnień skóry
Wytworzenie niewidocznej bariery ochronnej
Głębokie nawilżenie i odżywienie
Ograniczenie utraty wody
Działanie antysmogowe
Łagodzenie podrażnień skóry
Wytworzenie niewidocznej bariery ochronnej
Głębokie nawilżenie i odżywienie
Ograniczenie utraty wody
Działanie antysmogowe
Zanieczyszczenia to coraz większy problem obszarów miejskich. Smog wpływa nie tylko na nasze samopoczucie czy drogi oddechowe, ale też na skórę. Przedwczesne starzenie, plamy pigmentacyjne, wypryski... Znasz to? Pomóż swojej cerze i poznaj sposoby na zminimalizowanie negatywnych skutków miejskich zanieczyszczeń!
Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczenia powietrza należy definiować jako zanieczyszczenia środowiska dowolnym środkiem chemicznym, fizycznym lub biologicznym, który zmienia naturalne cechy atmosfery.
Smog, jak już pisaliśmy, osłabia naturalną ochronę skóry i jest wchłaniany do tkanek przez skórę, mieszki włosowe, a nawet gruczoły łojowe. Dzieje się tak dlatego, że nasza naturalna bariera ochronna ma określony potencjał obronny. Zbyt duży “napór” zanieczyszczeń może prowadzić do poważnych problemów skórnych wywołanych zwiększeniem stresu oksydacyjnego. Z kolei zaburzenie normalnego rytmu funkcjonowania skóry prowadzi najczęściej do:
Zewnętrzny płaszcz hydrolipidowy ulega uszkodzeniom zwłaszcza w sytuacjach, gdy przez większość dnia oprócz smogu jesteśmy narażeni na ciepłe i suche powietrze. A zimą o to naprawdę łatwo - wystarczy, że wejdziemy do pomieszczenia, które jest ogrzewane.
Zanieczyszczenia środowiska działają przede wszystkim przesuszająco. Skóra staje się szorstka, sucha i uszkodzona. W takiej sytuacji bardzo łatwo o powstawanie wolnych rodników, które wyrządzają kolejne szkody, przyspieszając procesy starzenia się skóry. Następuje degradacja kolagenu, czego skutkiem są: wiotczenie skóry, drobne zmarszczki, bruzdy, przebarwienia i brak jednorodnej pigmentacji.
Na skutek kontaktu z zanieczyszczeniami zwiększa się również produkcja sebum, a odpowiedzialne za koloryt skóry melanocyty ulegają uszkodzeniu. Do degradacji włokien kolagenu i elastyny doprowadza też zwykły dym papierosowy, który hamuje mechanizmy przeciwutleniające.
Efekty działania zanieczyszczeń nie muszą być widoczne od razu. Jednak w dłuższej perspektywie powodują poważne uszkodzenia i problemy skórne, takie jak: AZS, przedwczesne starzenie, plamy pigmentacyjne, wykwity trądzikowe oraz zwiększona szansa na występowanie łuszczycy.
Chcesz temu zapobiec? Pamiętaj o codziennej rutynie pielęgnacyjnej!